RizeHavalimanı açıldı

RizeHavalimanı açıldı

16Mayıs

RizeHavalimanı açıldı

Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçaklar, iki liderin açılışını yapacağı Rize-Artvin Havalimanı'na geldi.

Açılış töreni için İstanbul'dan hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler özel uçak "TUR" ile saat 13.20'de, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de saat 13.45'te Rize'ye geldi.

Liderleri taşıyan uçaklar, su takı ile karşılandı.

Aliyev'i uçaktan inişinde karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra mevkidaşıyla açılış töreninin yapılacağı alana geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada  tüm katılımcıları selamlayarak başladı. Türkiye'nin iftihar verici eserleri arasındaki yerini alan Rize-Artvin Havalimanı'nın hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı ErdoğanAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham AliyevMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile diğer katılımcılara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eser ve hizmet siyasetlerinin son örneği olan bu havalimanının sıradan bir yatırım olmadığını belirterek dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam beş havalimanı olduğunu, bunlardan ikisinin Türkiye'de bulunduğunu anımsattı.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI GURUR VERİCİ BİR ESER OLDU

Türkiye'deki havalimanı sayısını 26'dan 57'ye çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların kendisiyle gurur duyduklarını söylemesi üzerine, "Ben sizlerle gurur duyuyorum. Rabbime hamdediyorum. Ya Rab, şahsıma ve heyetime bu millete hizmet etme şerefini bizlere bahşettiğin için sana hamdolsun" ifadelerini kullandı.

Sıfırdan yapmışçasına yeniledikleri havalimanları da bulunduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaklaşık beş yılda, 4,4 milyar liralık bir yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle gerçekten gurur verici bir eser oldu. Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Şimdi buradan Rizeli hemşehrilerime sesleniyorum, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum, bu uçaklar boş gidip gelirse bu tabii ne Rizeli'ye yakışır ne Artvinli'ye yakışır. Şu anda gerek uçak sayısı gerekse bütün bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor, demek ki Rizeli hemşehrilerim, Artvinli hemşehrilerim, bu uçakları doldurmalı ki ona göre de bu gidiş gelişler çok daha farklı bir şekilde devam etsin."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanındaki binaların giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisinin bölgenin özelliklerine uygun şekilde tasarlandığını ve yapıldığını belirterek şöyle devam etti: "Türkiye’nin kalkınmada ve özellikle de hava yolu ulaşımında son 20 yılda katettiği mesafenin sembolü olarak gördüğüm bu eser, ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir. Doğu Karadeniz'in gerçekten zorlu coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı komşumuz Gürcistan'ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sınırlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı, insanımıza vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayırahim için ziyarete gelenler yanında bölgenin güzelliklerini görmek isteyen herkese Rize, Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir."

"Sen orada ben burada, biraz yakın olalım / Dal ile asma gibi birbirine sarılalım / Gel ha böyle, gel ha böyle bu yana bir şey diyeyim sana / Sevdan öldürdü beni, kül oldum yana yana" dizelerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık Rize'de, Artvin'de türküler ayrılık değil kavuşma üzerine, muhabbet üzerine söylenecek" diye konuştu.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ADİL KARAİSMAİLOĞLU "CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ HÜKÜMETLER DÖNEMİNDE HAVA YOLU YILLIK YOLCU SAYISI 30 MİLYONDAN 210 MİLYONA ÇIKARILDI."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı açılış töreninde konuştu. “Bu güzel gün, Rize ve Artvin illerimiz için olduğu kadar Karadeniz ve ülkemiz için de unutulmaz bir başlangıç olacak” diyen Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğündeki hükümetler döneminde hava yolu yıllık yolcu sayısının 30 milyondan 210 milyona çıkarıldığını, havalimanlarının büyüyen, kalkınan, küresel bir güç olma yolunda emin adımlarla yürüyen Türkiye’nin vitrini haline getirmenin haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

AVRUPA’DA BİR ÖRNEĞİ YOK

Deniz dolgusu üzerinde inşa edilen dünyada benzeri sayılı olan Rize-Artvin Havalimanı’nın Avrupa’da bir örneği olmadığının altını çizen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti;

“İleri mühendislik çözümleri kullanılarak tamamen Türk mühendis ve çalışanlarının eseri olan ülkemizin denize dolguyla yapılan 2’inci havalimanını, dünyanın ulaşımına, ticaretine, turizmine armağan ediyoruz. Bu eserimiz, Türkiye adına ekonomik bir değer olmanın ötesinde; ileri mühendislik kabiliyetlerimizin dünyaya ışık tutan ölçekte olduğunun somut bir örneğidir. Ülkemizi liderliğinizde geleceğe ulaştıracak devasa eserleri projelendirirken ilham kaynağımız, destanlarla dolu şanlı tarihimiz, başımızın tacı aziz milletimizin inanç ve değerleri ile örf ve kültürü olmuştur. Havalimanımızı projelendirirken, bölgemizde hayatın ayrılmaz bir parçası olan çay kültüründen ve yöresel mimariden oldukça faydalandık.”

HAFIZALARDAN SİLİNMEYECEK, İZ BIRAKACAK BİR GÜN DAHA YAŞIYORUZ

Önümüzdeki günlerde açılışları yapılacak sırada bekleyen projeler olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Büyük bir aşk ve şevkle 20 senedir ülkemize kazandırdığımız eserlerle aziz milletimizin yüce gönlünde daha fazla iz bırakmaya çalışarak ‘gelişmiş dünyanın’ öncü ülkesi olma yolunda kararlı adımlarla ilerleyen Türkiye’mizin güçlü geleceği için ‘işimiz hizmet, gücümüz aziz milletimiz’ diyerek var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün Rize Artvin Havalimanımızın açılışında, hafızalardan silinmeyecek, iz bırakacak bir gün daha yaşıyoruz. Projemiz, bölgenin turizmine, ekonomisine, kalkınmasına ve kültürel tanıtımına ciddi katkılar sağlayacak. Karadeniz’e kıyısı bulunan ve Karadeniz havzasındaki komşu ve kardeş ülkelerimizle ilişkilerimize önemli katkılar sunacak. Barış, kardeşlik ve dostluk köprülerimizi güçlendirecek. Tamamen Türk mühendis ve çalışanların eseri olan Rize-Artvin Havalimanı, mühendislik kabiliyetlerimiz adına bölgemize ve dünyaya ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’nin’ mesajıdır" ifadelerini kullandı.

HAVALİMANIMIZ HİZMET ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİMİZİN HABERCİSİ

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Havalimanımız; konumuyla, sahip olduğu özelliklerle hükümetimizin milletimiz için yapamayacağı proje, aşamayacağı engel olmadığını, Türkiye’mizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak için hangi şart ve koşulda olursa olsun her şeyin en iyisine layık milletimiz için yatırım yapmaya, hizmet üretmeye devam edeceğimizin habercisidir. Amacımız; ülkemizin rekabet gücüne ve toplumun yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunan, güvenli, ekonomik, konforlu, çevreye duyarlı, kesintisiz, akıllı ve sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi inşa etmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hedeflenilen yeni Türkiye’yi, Cumhuriyetin 100’üncü yılına yaklaşırken daha da netleştirdiklerini dile getiren Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Köklü misyon, geleceği kuşatan vizyon, stratejik planlama ve titiz çalışma ile bütünsel kalkınma odaklı; mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen ve dünyayı bu coğrafyaya entegre etmeyi hedefleyen iddialı bir sürecimiz var. Ve bu süreci ulaşımın her modunda başarıyla yönetiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.